Rozszerzone naczynka na twarzy- dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić?

Jak powstają?

Rozszerzone naczynka na twarzy są zmorą wielu kobiet. Mogą pojawić się zarówno u osób z suchą jak i tłustą skórą. Najczęściej umiejscawiają się w okolicy brody, policzków ,a także na nosie. U jednych są to pojedyncze zmiany u innych obejmują większe obszary i stanowią spory defekt kosmetyczny. Przyczyn jest sporo najczęściej są to uwarunkowania genetyczne, ale również czynniki hormonalne zwłaszcza podwyższony estrogen, który rozluźnia ścianki naczyń. Dodatkowo silne bodźce emocjonalne, ostre potrawy, wysoka temperatura powietrza bądź wahania temperatur (przejście z zimnych do gorących pomieszczeń) powodują nasilenie problemu.                Na pewno długa ekspozycja na promieniowanie UV osłabia włókna kolagenowe, z których zbudowane są ściany naczyń, co też wpływa negatywnie na naszą cerę. Jak widać przyczyn jest sporo, co nie oznacza, że nie można z tym walczyć!

 

Jak właściwie dbać o cerę naczyniową?

Poniżej podajemy kilka praktycznych wskazówek, które z pewnością poprawią wygląd Twojej skóry

 • cera naczynkowa nie lubi wysokiej temperatury zatem, do mycia twarzy używaj wody letniej
 • unikaj kosmetyków zawierających alkohol, metanol, olejek z eukaliptusa
 • jeśli decydujesz się na peeling to najlepiej enzymatyczny, ponieważ mechaniczny może podrażnić skórę
 • w dziennej pielęgnacji postaw na kremy z filtrami UV. Pamiętaj również, zwłaszcza w okresie zimowym o kremach okluzyjnych (na bazie wazeliny, olej parafinowy), które doskonale zabezpieczą przed niską temperaturą i wiatrem
 • na noc stosuj kremy, które zregenerują barierę naskórkową oraz załagodzą podrażnienia
 • zaopatrz się w kosmetyki bogate w: witamię A, K, kasztanowiec, nagietek, rumianek, zieloną glinkę oraz krzem
 • zrezygnuj z opalania oraz korzystania z saun- wysokie temperatury tylko pogorszą Twój stan

 

Specjalistyczne zabiegi dedykowane dla rozszerzonych naczynek

Elektrokoagulacja

W trakcie zabiegu wykorzystuje się prądy wysokiej częstotliwości. W momencie kontaktu skóry z elektrodą dochodzi do ścięcia białka i zamknięcia naczynka.

Lasery wysokoenergetyczne

Podczas zabiegu naświetla się rozszerzone naczynie wiązką lasera, efektem jest miejscowe podwyższenie  temperatury do 70–72°C, co powoduje denaturację białka i zniszczenie naczynia.

Jonoforeza

Zabieg ten polega na wprowadzeniu do skóry za pomocą prądu stałego substancji wzmacniających naczynka (np. witaminy C, K ).

2 komentarze

 1. Stokrotka

  28 września 2017 at 15:15

  Mam skórę naczyniową, zastanawiam się który zabieg będzie dla mnie lepszy – laser czy elektrokoagulacja? Słyszałam, że po laserze mogą powstać blizny….HELLLPPP !! 😀

  1. Klinika Urody Mrotex

   29 września 2017 at 12:43

   Laser wysokoenergetyczny, ma bardzo silne działanie. W trakcie zabiegu, gdy moc jest za wysoka, niestety istnieje możliwość powstania blizn. Jeśli decydujemy się na taki zabieg należy sprawdzić kompetencje osoby pracującej na takim sprzęcie. Warto rozważyć również zabiegi z wykorzystaniem technologii elektrokoagulacji, gdzie ryzyko powstania blizn jest mniejsze.

Leave a Reply