Problem suchej skóry.

Suchość skóry jest bardzo powszechnym problemem. W normalnych warunkach prawie 20% obecnej w ciele człowieka wody znajduje się w skórze, z czego 60-70% w skórze właściwej. To właśnie w obrębie skóry właściwej zachodzi wiele procesów fizjologicznych, które nie będą przebiegały prawidłowo bez zapewnienia odpowiedniej ilości wody. Stopień nawodnienia naszej skóry zależy od ilości dostarczanej wody z zewnątrz oraz zdolności zatrzymywania jej przez tkanki. Jednakże nadmierna suchość jest wypadkową wielu czynników. Najprościej można je podzielić na czynniki osobnicze, jak uwarunkowania genetyczne, nieodpowiednia pielęgnacja, dieta oraz przebyte schorzenia skóry. Do drugiej grupy zaliczamy czynniki środowiskowe, czyli klimatyzację, niską temperaturę, nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne, a także oddziaływanie substancji toksycznych lub alergizujących.
Podczas pielęgnacji skóry suchej musimy pamiętać, o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim bardzo istotne jest jej odpowiednie oczyszczanie. Nie stosujemy w tym celu mydeł o odczynie zasadowym, kosmetyków na bazie alkoholu lub detergentów, bowiem uszkodzą one naturalną barierę skóry i wówczas zmniejszy się zdolność do zatrzymywania wody. Najlepsze do codziennego oczyszczania będą emolienty, które mają bardzo dobre właściwości myjące, a przy tym nie pozbawiają skóry ochronnej warstwy lipidowej. Kolejnym aspektem jest stosowanie pielęgnacji, która będzie miała działanie nawilżające, jak również zapobiegające wysuszania. W tym celu powinniśmy stosować kosmetyki, które zawierają w swoim składzie:

  • składniki NMF (naturalny czynnik nawilżający) – aminkowasy, mocznik, glicerol
  • składniki uzupełniające struktury lipidowe skóry – ceramidy, cholesterol, skwalen, wielonienasycone kwasy tłuszczowe
  • humektanty, czyli silnie higroskopijne substancje, które mają zdolność do wiązania i zatrzymywania wody – kwas hialuronowy, mleczany, gliceryna, glikole, sorbitol
  • białka o budowie włókienkowej, które są nośnikami wody – kolagen, elastyna
  • witaminy regulujące gospodarkę wodno-tłuszczową – witamina A, E, H, prowitamina B5
  • substancje przyspieszające gojenie, łagodzące podrażnienia – alantoina, panthenol, aloes

Ważnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji są również profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Dla skór suchych będą wskazane zabiegi z zastosowaniem kwasów, jak również zabiegi mezoterapii, infuzji tlenowej, jonoforezy czy ultradźwięków. Będą one miały na celu dostarczenie substancji nawilżających do głębszych warstw skóry oraz uszczelnienie warstwy rogowej.

 

 

Leave a Reply